دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
بتُن توليدي از سيمان دچار سرطان بي‌دوامي است
بتُن توليدي از سيمان دچار سرطان بي‌دوامي است هيات علمي دانشگاه اميركبير و عضو فدراسيون بين‌المللي بتُن با اشاره به اهميت خاك در توليد سيمان، گفت: بتن توليدي از سيمان در جهان دچار يك نوع سرطان و بي‌دوامي شده است.
1398/05/19
به گزارش ايرنا- پروفسور علي‌اكبر رمضانيان‌پور در دومين سمينار تخصصي «سيمان كامپوزيت در بتن» كه در شركت سيمان كاوان بوكان برگزار شد، اظهار داشت: ما بايد اين سرطان را از بين ببريم؛ سرطاني كه به دليل توجه نكردن به دوام بتن ايجاد شده است.
وي ادامه داد: با توجه به اينكه در صنعت سيمان ماده اصلي خاك است، بايد از خاك‌هايي استفاده شود كه سلامت جهانيان را تضمين كند و بر همين اساس پوزولان و خاك‌هاي پوزولاني مي‌تواند بهترين انتخاب باشد.
وي با اشاره به اينكه بتن يك موجود زنده است و مي‌تواند مورد حمله مولفه‌هايي همچون دما، باكتري‌ها، سولفات‌ها و چندين عامل ديگر تخريب‌كننده قرار گيرد، اضافه كرد: استفاده از سيمان‌هاي پوزولاني بهترين راهكار براي حل مشكل سرطان بتن (نبود دوام بتن) است.
اين مدرس دانشگاه اميركبير با اشاره به ترك‌خوردگي‌هاي بتن مورد استفاده تعدادي از پروژه‌هاي بزرگ ساخت و ساز كشور به دليل توجه نكردن به دوام بتن افزود: طراحي و بتن‌ريزي بر اساس مقاومت بتن غلط است و حتي در كشورهاي اروپايي اين روش منسوخ شده و طراحي بتن بر اساس دوام بتن، جايگزين طراحي بر مبناي مقاومت بتن شده است.
وي گفت: براي طراحي و بتن‌ريزي اصولي بايد رويه غلط استفاده از سيمان‌هاي تيپ متوقف شود و از سيمان‌هاي كامپوزيت پوزولاني استفاده گردد تا سازه‌ها دوام و طول عمر بيشتري داشته باشد.
رمضانيان‌پور ضمن تاكيد به نقش محيط زيستي استفاده از سيمان‌هاي پوزولاني اظهار كرد: توليد و استفاده از سيمان‌هاي پوزولاني هم از لحاظ توليد دي‌اكسيد كربن كمتر و هم از لحاظ دوام بيشتر نسبت به سيمان‌هاي تيپ‌هاي يك و 2 بسيار بهتر است.
20 درصد از مصرف سيمان كشور سيمان پوزولاني است
دبير كميته متناظر سيمان ايران در سازمان جهاني استاندارد ايزو نيز با مقايسه ميزان مصرف انواع سيمان‌ها در كشور اظهار داشت: حدود 20 درصد از مصرف انواع سيمان كشور مربوط به سيمان پوزولاني است و 80 درصد ديگر مربوط به تيپ‌هاي ديگر سيمان است؛ در حالي كه اين تناسب در كشورهاي اروپايي به دلايلي همچون صرفه اقتصادي سيمان‌هاي پوزولاني برعكس است و تنها 20 درصد مصرف آنها از نوع تيپ‌هاي ديگر است.
حميدرضا تاجيك با اشاره به نقش سيمان‌هاي پوزولاني در كاهش گازهاي گلخانه‌اي بخصوص دي‌اكسيد كربن گفت: اين نوع از سيمان‌ها با توجه به اينكه نقش مهمي در كاهش گازهاي گلخانه‌اي دارد بايد استفاده از آن افزايش پيدا كند.
اين كارشناس صنعت سيمان افزود: بحث مقاومت سيمان و بتن در كشورهاي اروپايي چندان مهم نيست و مقوله بسيار مهمتر، مساله دوام و عمر بتن است.
دبير كميته متناظر سيمان ايران در سازمان جهاني استاندارد ايزو بهترين انتخاب براي خلاص شدن از مشكلات مربوط به عدم دوام بتن را استفاده بيشتر از سيمان پوزولاني در توليد بتن عنوان و اضافه كرد: بايد تغيير نگرش و فرهنگ‌سازي در زمينه مصرف سيمان پوزولاني را بسيار جدي بگيريم.
سرطان بتن واكنش بسيار مخربي است كه باعث انبساط‌هاي شديد در سطح بتن مي‌شود؛ اين واكنش در بتن‌هايي كه در معرض شرايط محيطي مرطوب قرار داشته و سنگدانه‌هايي كه حاوي ميزان معيني «كاني اپال»، «تري دسييت»، «كريستو باليت»، «ريوليت»، «آندزيت»، «كلسدوني» يا «داسيتها» باشد با مقدار قليايي سيمان كه مجموع Na2O و K2O آن از 0٫6 درصد تجاوز كند، صورت مي‌گيرد كه باعث انبساط‌هاي شديدي در سطح بتن مي‌گردد.
 اين واكنش به مرور زمان و بسيار آرام رخ مي‌دهد به همين دليل به اين فعل و انفعالات سرطان بتن مي‌گويند.
در اين مراسم كه مدت يك روز در كارخانه سيمان كاوان بوكان برگزار شد، مسوولان اين كارخانه نيز به بيان ديدگاه‌ها و نظرهاي خود در زمينه توليد سيمان پرداختند.
اين كارخانه سالانه 2 ميليون تن سيمان توليد مي‌كند كه بخش اعظم آن را به كشورهاي همسايه صادر مي‌شود.
تعداد بازدید: 62
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal