دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
گازرساني به 154 صنعت در استان بوشهر انجام شد
گازرساني به 154 صنعت در استان بوشهر انجام شد براساس مصوبه شوراي اقتصاد در سال 96 در راستاي كمك به صنايع مصرف كننده سوخت مايع گازرساني به صنايع از جمله برنامه‌هاي اين شركت است كه از 185 صنعت موجود در استان تاكنون به 154 صنعت گاز رساني انجام شده است.
1398/05/28
مديرعامل شركت گاز استان بوشهر گفت: با گاز رساني به اين صنايع تاكنون بالغ بر 10 ميليون ليتر در سال صرفه جويي در مصرف سوخت مايع براي اين صنايع محقق شده است.
مسلم رحماني روز يكشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در زمان حاضر تنها 31 صنعت در استان بوشهر هنوز به شبكه گاز متصل نشدند كه تا پايان سالجاري گازرساني به اين صنايع انجام مي‌شود و با
پايان اين برنامه بالغ بر 13ميليون و 500 هزار ليتر سوخت مايع در استان صرفه‌جويي مي‌شود.
وي بيان كرد: موقعيت خاص استان بوشهر وجود شركتها و صنايع بزرگ درعسلويه، كنگان و دير باعث شد گازرساني به صنايع در اين استان بعنوان يكي از هدف‌هاي استراتژيك شركت گاز بوشهر و شركت ملي گاز ايران باشد.
رحماني اضافه كرد: در زمان حاضر6نيروگاه بزرگ ، همه پتروشيمي‌هاي مبين و دماوند درعسلويه از نعمت گاز برخوردارند و ارزش افزوده بالايي براي كشور ايجاد مي‌كنند.
وي يادآور شد: اين پتروشيمي‌ها با استفاده از نعمت گاز بعنوان خوراك محصولات شيميايي كه ارزش افزوده و ارزآوري بالايي براي كشور دارند توليد و صادر مي‌كنند.
رحماني در خصوص پتروشيمي متانول كاوه درشهرستان ديرگفت: گازرساني به پتروشيمي متانول كاوه انجام شده و  براي توليد متانول از گاز استفاده مي‌شود.
وي يادآور شد: همچين سه كارخانه سيمان و همه شهرك‌هاي صنعتي فعال استان كه 85 درصد اين صنايع در شهرك‌هاي بوشهر، برازجان و بندر ريگ هستند از نعمت گاز بهره‌مندند.
 رحماني ادامه داد: يكي از پروژه‌هاي مهم گازرساني به استان بوشهر پتروشيمي سيراف انرژي در دير است كه 90 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و تا پايان سال تزريق گاز به اين پتروشيمي انجام مي‌شود.
اقتصاد مقاومتي، گاز رساني
مديرعامل شركت گاز استان بوشهر گفت: سال گذشته در راستاي اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي  11هزار و 600 علمك گاز نصب، گازرساني به 130 صنعت و پيشگيري از هدر رفت 600 هزار مترمكعب گاز در اين استان انجام شد.
وي بيان كرد: براساس برنامه‌ريزي انجام شده امسال نيز گازرساني به 16هزار خانوار بايد انجام شود كه تاكنون گازرساني به هفت هزار خانوار انجام شده وتا پايان سال گازرساني به 31 صنعت باقي مانده نيز انجام مي‌شود.  
رحماني يادآور شد: همچنين با پي‌گيريهاي انجام شده سه مجوز اجراي گازرساني به روستاهاي بالاي 20 خانوار گرفته شده كه براين اساس به41 روستا باقي‌مانده استان گازرساني انجام مي‌شود.
وي يادآور شد: با توجه به شرايط خاص اين روستاها 28 روستا در شهرستان‌هاي ديلم، دشتي، تنگستان و دشتستان امسال و مابقي روستاها تا سال آينده گازرساني مي‌شوند.
رحماني بيان كرد: كل بودجه پيش بيني شده سالجاري استان بوشهر هزار و 400 ميليارد ريال است كه در صورت تخصيص به موقع پروژه‌هاي گازرساني  عملياتي مي‌‎شوند.
مديرعامل شركت گاز استان بوشهر گفت: سال گذشته از محل فروش گاز در استان بوشهر 42هزار ميليارد ريال و امسال تاكنون 25هزار ميليارد ريال اعتبار به خزانه واريزشده است.
گازرساني به جزيره خارگ
وي در خصوص گازرساني به جزيره خارگ افزود: هرچند پتروشيمي خارگ با استفاده از گاز متانول توليد مي‌كند اما اين گاز قابليت استفاده براي گاز خانگي و شهري را ندارد و اين جزيره فاقد گازقابل استفاده خانگي است.
وي ادامه داد: سال گذشته پتروشيمي خارگ درخواستي براي طرح توسعه ارائه داد و گازرساني دريايي از خط ششم سراسري را مطرح كرد و در زمان حاضر در مرحله برداشت اوليه است.
رحماني گفت: البته قراردادهاي اوليه با پتروشيمي خارگ منعقد شده اگر اين طرح اجرايي شود 32 كيلومتر خط ششم دريايي تاجزيره خارگ بايد اجرا شود تا قابليت گازرساني به اين جزيره فراهم شود.
توزيع نكردن سوخت مايع براي مناطقي كه گازرساني شده 
وي در مورد پايان تامين سوخت مايع در مناطقي كه مجهز به علمك گاز هستند افزود: براساس مصوبه كارگروه قاچاق كالا و سوخت كه بعنوان مصوبه بالادستي براي وزارت نفت تلقي مي‌شود در مناطقي كه گازرساني انجام شده سوخت مايع توزيع نشود.
رحماني اضافه كرد: از سال 93 تاكنون با دريافت بودجه از محل صرفه جويي سوخت مايع گازرساني به شهرها و روستاها انجام شده و توزيع سوخت مايع در اين مناطق به معني رعايت نكردن قانون است.
وي بيان كرد: سال گذشته با پي گيري‌هاي انجام شده از سوي استان به صورت استثنا تا ابتداي فروردين 98 اجازه دادند سوخت مايع در مناطقي كه داراي مشكل بودند توزيع شود ولي افراد امسال بايد نسبت به انجام لوله كشي داخلي اقدام كنند.
وي در خصوص پرداخت تسهيلات براي انجام لوله كشي گاز اضافه كرد: تاكنون بانك ملت به 15 هزار مشترك تسهيلات 20 ميليون ريالي پرداخت كرده است و با توجه به پايان ميزان سقف تسهيلات مقامات استاني و نمايندگان استان در زمينه پرداخت تسهيلات تلاش خود را داشته باشند.
وضعيت گازرساني در استان بوشهر
مديرعامل شركت ملي گاز استان بوشهر گفت: در زمان حاضر از 37 شهر استان 36 شهر  از نعمت گاز بهره‌مند هستند.
وي يادآور شد: 99 درصد خانوار شهري استان بوشهر معادل 154 هزار مشترك شهري از نعمت گاز بهره‌مند هستند.
وي گفت: همچنين در بخش روستايي نيز در زمان حاضر به 414 روستا گازرساني انجام و ضريب نفوذ خانوارهاي روستايي استان به 96 درصد معادل 40 هزار خانوار رسيده است.
 وي ميزان شبكه گذاري در استان بوشهر را 6هزار و 480 كيلومتر، انجام 400 كيلومتر خط تغذيه و انتقال انجام شده است.
رحماني يادآور شد: 13.5 ميليارد مترمكعب گاز در سال به بخشهاي مختلف مصرف در استان به فروش مي‌رسد كه 98 درصد مصرف گاز اين استان مربوط به بخش صنعت است.
وي اظهار كرد: از ابتداي سال 87 تاكنون بالغ برهفت هزار ميليارد ريال بودجه در بحث گازرساني به شهرها، روستاها و صنايع استان بوشهر هزينه شده است.
تعداد بازدید: 48
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal