دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
تاثير متقابل رشد ساخت‌وساز و صنعت سيمان
تاثير متقابل رشد ساخت‌وساز و صنعت سيمان افزايش 24 درصدي ساخت و ساز در زمستان سال گذشته تا حدود اندكي به رشد بازار سيمان كمك كرد اما هنوز اين صنعت به ظرفيت كامل خود نرسيده است.
1398/06/23

به گزارش ايسنا، زمستان 1397 بالغ بر 114 هزار و 614 پروانه براي احداث ساختمان در كل كشور صادر شده كه نسبت به فصل قبل و فصل مشابه سال قبل از آن به ترتيب 50 و 24 درصد افزايش يافته است. اين موضوع خبر اميدواركننده‌اي براي توليدكنندگان سيمان بود اما با توجه به افت 73 درصدي معاملات مردادماه تهران كه شهر پيشتاز در بازار مسكن محسوب مي‌شود، احتمالا در نيمه دوم سال جاري، صنعت سيمان بايد به فكر افزايش حضور خود در بازارهاي صادراتي باشد.

مطابق گزارش وزارت صمت، در چهار ماهه ابتدايي امسال توليد سيمان 19 ميليون و 268 هزار تن بوده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل 2.8 درصد افزايش داشته است. در بخش فولاد نيز در چهار ماه ابتدايي سال جاري هفت ميليون و 204 هزار تن توليد داشتيم كه از رشد 11 درصدي نسبت به زمان مشابه سال قبل حكايت دارد.

اواسط خردادماه، دبير انجمن كارفرمايان صنعت سيمان از رشد اندك بازار سيمان خبر داد. عبدالرضا شيخان گفت: امسال همانند دو  سال گذشته از نظر تحويل سيمان به بازار روند ثابتي داشته‌ايم و آمارها نشان مي‌دهد كه از نظر عرضه سيمان به جامعه مصرفي در شرايط مطلوبي قرار داريم. به گفته وي، كارخانجات با 60 تا 65 درصد از ظرفيت خود، درحال توليد سيمان هستند و دربرخي از مقاطع ميزان توليد روند روبه رشدي داشته است و خوشبختانه ما تغييري به سمت روند نزولي توليد نداشته ايم.

تاثير افزايش قيمت سيمان بر قيمت مسكن

پنجم تيرماه امسال بر اساس تصميم انجمن توليدكنندگان سيمان، قيمت هر تن سيمان از 147 هزار تومان به 184 هزار تومان رسيد. از جمله دلايل اين رشد مي‌توان به افزايش دستمزدها، افزايش قيمت قطعات دستگاه‌هاي مورد استفاده در صنعت سيمان و حامل هاي انرژي اشاره كرد. با اين وجود رشد قيمت سيمان در قيمت تمام شده مسكن اثرگذار خواهد بود؛ هرچند به دليل جهش 215 درصدي قيمت‌ها طي سه سال اخير در بازار  مسكن، رشد مجدد دور از ذهن است.

تعداد بازدید: 59
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal