دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
عوارض 45 درصدي عراق براي ورود سيمان ايراني
عوارض 45 درصدي عراق براي ورود سيمان ايراني

عوارض 45 درصدي عراق براي ورود سيمان ايراني

در شرايطي كه ركود در ساخت و ساز حاكم شده رويكرد فعالان سيمان صادراتي شده است اما به گفته مديركل معادن غير فلزي وزارت صنعت، معدن و تجارت تعرفه 45 درصدي عراق براي واردات سيمان يكي از موانع صادرات اين محصول است.


به گزارش سيمان خبر، سيف الله اميري مديركل معادن غير فلزي وزارت صنعت با بيان اين كه حمايت از واحدهاي نيمه تمام سيماني در اولويت وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: با توجه به اينكه ظرفيت توليد سيمان در ايران تا پايان سال 1395 به 85 ميليون تن رسيده است و از اين مقدارد 55 تا 56 ميليون تن نيز توليد شده ديگر نيازي به صدور مجوز براي احداث واحدهاي جديد نداريم و بايد از واحدهاي نيمه كاره حمايت كنيم.

وي در ادامه افزود: در كنار ظرفيت ايجاد شده براي سيمان، اكنون نزديك به 20 ميليون تن نيز واحدهاي نيمه كاره با بيش از 60 درصد پيشرفت داريم كه در حال حاضر در بخش سيمان تمركز وزارتخانه بر تكميل و بهره برداري اين واحدهاست و تلاش خواهيم كرد كه از طريق ايجاد بستر مناسب جهت در يافت تسهيلات يا ديگر مواردي كه مي‌تواند در تكميل اين طرح‌ها موثر باشد وظايف خود را به انجام برسانيم، چراكه معتقديم به هر حال نبايد اين سرمايه اتلاف شود.

مديركل معادن غير فلزي وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنين با اشاره به وضعيت صادرات سيمان  عنوان كرد: در حال حاضر صادرات سيمان به صورت مستقيم انجام مي‌شود ولي همچنان عراق كه سابقا يكي از بازارهاي اصلي سيمان ايران بود هنوز تعرفه 45 در صدي واردات سيمان را براي حمايت از توليد داخلي خود حفظ كرده است و ما مي توانيم فقط براي عراق كلينكر بفرستيم.

وزارت راه هنوز به تعهد خريد خود عمل نكرده است

وي با اشاره به قرارداد وزارت راه و شهرسازي براي خريد دو ميليون تن سيمان در سال جاري گفت: وزارت راه و شهرسازي هنوز خريدي بابت قرارداد خريد سيمان نداشته است اما دو پيشنهاد براي مصرف سيمان به اين وزارتخانه ارائه شده است كه سيماني كردن همه راه هاي كشور است، چراكه با تجربه اي كه در فرود گاه ها از جاده هاي سيماني داشتيم مي توان گفت كه اين محصول از آسفالت كيفيت بهتري دارد و در مقابل گرما و سرما مقاوم تر است.

اميري درباره پيشنهاد دوم به وزارت راه اظهار كرد: اما پيشنها دوم استفاده از سيمان در بازسازي بافت هاي فرسوده است و در صورتي كه اين دو پيشنهاد اجرايي شود، تحرك مناسبي در بازار سيمان صورت مي‌گيرد.

منبع: ايسنا


لینک منبع خبر
نام نویسنده :
تاریخ بروزرسانی : 1396/05/02
تعداد بازدید : 169
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal